top of page
  • תמונת הסופר/תYosi Dotan

מהו החלום?


החלום הוא תפקוד שניתן לפרש את משמעותו בדרכים שונות ומגוונות, תפיסות מתרבויות שונות משמשות לפענוח האירוע המסתורי שלוקח חלק פעיל ונוכח בחייו של כל אדם. למעשה כל הצעה בקשר למשמעות החלום עשויה לסייע לחולם להפיק ממנו הבנה מסוימת שאולי תסייע בידו לבחון שוב את מעשיו וכוונותיו בתפקוד היום יומי, את דרכי המיוחדת להבין את המסר שמעביר החלום אתאר כמנגנון שפועל בכדי ליצר איזון שמסייע בתפקוד טוב יותר בסביבת המציאות. במציאות אנחנו רוצים להצליח בדרך כלל, אנחנו מעוניינים לבצע פעולות יעילות, להבין את שנאמר במסמך אותו קוראים, להגיע בבטחה למקום אליו נוהגים, להכין ארוחה טעימה ובמקרים רבים לבצע פעולה שתמלא ציפיות של אחרים.

בכל מקרה שבו נדרשת הצלחה יש להתרכז בנעשה כדי לעשות פעולות נכונות בדרך תניב את התוצאות הרצויות. הריכוז במעשה מסוים מצמצם את ההקשבה ותשומת הלב לעניינים אחרים שמתרחשים בסביבתנו ואין הדבר מעיד על כך שהדבר בו אנו מתרכזים הוא הדבר שחשוב לנו יותר.

האירוע החשוב יותר הוא זה שבאמצעותו נוכל להתפתח יותר, ללמוד ולהיות מודעים יותר לתהליך יצירת זהותנו. ריכוז במעשה מסוים הופך התרחשויות שלעיתים חשובות לנו יותר לנסתרות, הריכוז מוציא את האירועים הללו מחוץ לטווח הקליטה שלנו בעת שאנו מרוכזים.

לחלום שלבי פעולה שונים, השלב הראשון הוא הקלטה, הקלטה של כל ההתרחשויות שניתן לקלוט מסביבת חיינו, החלום מקליט גם את האירועים בהם אנו מרוכזים אך גם התרחשויות רבות שמתחוללות בסביבת חיינו. החלום מקליט מראות, קולות, רגשות וחוויות, הוא מתעד גם את ההקשרים של אותם אירועים לאירועים דומים שהוקלטו בעבר. מכונת ההקלטה פועלת מרגע ההתעוררות עד שינה.

עם תחילת השינה שמאופיינת בהפסקת זרם הנתונים שמועבר מהחושים, עובר החלום לשלב השני, הסריקה. בשלב השני ליצירת החלום נסרקת הקלטת היום שעבר(פרק הזמן שבין שינה לשינה בדר"כ) ובמהלך סריקה זו מאותרים אירועים שמשמעותם גבוהה יותר ומהם יופק שיקוף של אותם אירועים בשלב השלישי.

אירועים שמשמעותם גבוה יותר הם אירועים שבהם בוצעה פעולה או תכנית פעולה שנעדרה ממנה הבחירה*, אלו אירועים שהכוח המניע שלהם היה הרגל או חוסר תשומת לב. אירועים אלה מועברים אל החולם באמצעות החלום שמתאר את האירוע שהוקלט בשפה שמשמשת את תת המודע ואת החלום שהוא החלק האינסטינקטיבי שמחבר בין המודע אל תת המודע.

החלום מועבר באמצעות שפת החלומות היא שפת תת המודע, שפה שעושה שימוש ברכיבי המציאות במשמעותם הסמלית, משמעות שמאפיינת כל רכיב מציאות כרכיב בעולמנו הפנימי. מקומות יסמלו מקומות בעולמנו הפנימי, תאורה תסמל את מידת בהירות העניין שמתואר בחלום, דמויות יסמלו תכונות שבנו, צמחים את הצמיחה שניתן לחוות, נוזלים רגשות ועוד חלקי מציאות שנחלקים לקבוצות של סמלים ופרטים רבים שמשתייכים לה, למשל כל סוג צמח יתאר בצורה מפורטת

תהליך צמיחה שמתואר בחלום. החלום מועבר באמצעות שפה סמלית בכדי לאפשר תהליך הקלטה מפורט שבו תיעוד מהלך יום בחיי אדם, אך גם בכדי שהחלום ישרת נאמנה תהליכים רוחניים שנמצאים באיזון עם ההתרחשויות בסביבת המציאות.

שפת החלומות אינה מוכרת לכל, מעטים שמעסיקים עצמם בניסיון לפענוח חלום באופן מפורט, שיטתי ומנומק. אם כך שאלה בדבר חיוניותו של החלום רלוונטית משום שכביכול לא ניתן כלל להבין מה המסר אותו מעביר החלום מבלי להצטייד תחילה ביכולת לפענחו באופן כזה או אחר ואם לא ניתן להבין את המסר שבו, במה יועיל?

לכל אדם יש את היכולת להפיק מהחלום תועלת כלשהי, זאת ניתן להשיג באמצעות ההרהור. חולם שמהרהר בחלומו, כמו זורק רשת רחבה אל ים של אפשרויות, רשת שתלכוד הצעה אחת או יותר לפענוח המסר שבחלום, מסר שמרמז על כיוונים להמשך הבירור. ההרהור הוא כלי נהדר לאיתור במקומות שקיים בהם מרחב אפשרויות גדול, איתור כיוון להמשך הבירור ואיתור מקרים מהחיים שבהם מוטב לבחור ולא לפעול מתוך הרגל מניב גם לימוד על אודות שפת החלומות, בכל פעם שפעולת ההרהור מניבה תאימות בין שנראה בחלום לבין מקרה במציאות שדורש התייחסות, נלמדים הקשרים שבין שפת החלומות להתרחשויות שבמציאות.

היכרות עם שפת החלומות עשויה לשמש פתח לשיח שוטף יותר עם תת המודע, לקשר באופן טוב יותר בין העולם המצומצם שמציגה המציאות לבין עולם אין סופי שטמון בתת המודע. קשר משופר עשוי להשפיע באופן משמעותי על תחומי חיים כגון: בריאות, הגשמה עצמית ויחסים.

2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page